ANA SAYFA

Vefkler

Vefkler

06 Mart, 2014

medyumlar

0

Vefkler

Vefkler

vefkler  Vefkler vefkler minBirçok kişinin henüz haberi bile olmadığı ve hakkında hiçbir fikir yürütemediği ancak çok ama çok etkili uygulamalar olarak bilinen vefkler, tarihin her döneminde özellikle islam toplumunun önde gelen isimlerinin dahi çok büyük önem verip günlük hayatlarında kullandıkları çok özel uygulamalardır. İnsanların birçok farklı amaç kullanabildiği ve bu nedenle çok farklı isimlerle de anılan vefkleri çeşitli kaynaklarda aşk vefki, bağlama vefki veya evlilik vefki gibi isimlerle görebilmekteyiz.

Bu konu hakkında araştırma yapan kişiler insanların özellikle eski dönemlerde bu uygulamalara neden bu adar önem verdiklerini daha iyi anlayacak ve kendileri de vefklere karşı özel bir ilgi duymaya başlayacaklardır. Her zaman için çok farklı amaçlar güdülüp hazırlanan ve çoğu zaman insanların amaçlarına ulaşmalarına olanak tanıyan bu uygulamalarda medyumlar bir kağıdın üzerine sağdan sola ve alttan yukarıya doğru eşit sayılarda kareler çizerler ve insanlardan gelen talebe göre bu karelerin içine çok özel bir şekilde sayılar yerleştirirler.

Bu işin en önemli noktası ise yazılan bu sayıların her yönde toplandıklarında aynı sonucu vermesidir. İşte bu işi bu kadar özel hale getiren konu budur. Bu nedenle bu kadar karmaşık bir işi yapabilmek için gerçekten çok büyük bir deneyime sahip olmak gerekmektedir. Vefkler, birçok farklı amaç için kullanılabildiğinden dolayı çok farklı isimlerle anılmaktadır ve genellikle uygulama aşamasında birbirleri ile çok büyük benzerlikler göstermektedirler.

Uygulamanın amacına bağlı olarak bazı medyumlar yapılan bu özel çizimlerin içine çeşitli Esma-ül Hüsnalar, dualar veya ayetler ekleye bilmektedirler. Bu tamamen medyumların kendi tercihlerine bağlı olarak değişiklik gösteren  bir durumdur. Eski dönemlerde insanların özellikle savaş alanlarında kullandıkları giysi veya silahlarının üzerilerinden çeşitli vefklere yer vermeleri, bu uygulamaların aynı zamanda manevi anlamda bir koruma sağladığı konusunda da bizlere fikir vermektedir. Günümüzde halen çeşitli müzelerde bu eşyalaın örneklerine rastlanmakta ve üzerlerinde bulunan özel hazırlanmış vefk uygulamaları çıplak gözle de görülmektedir. Bugünde çok fazla kişinin sıklıkla medyumlardan talep ettikleri vefkler, eski popülaritesini halen korumakta ve insanların çeşitli amaçlar için ilgilerini çekmeye devam etmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

BU SAYFADA YAPILAN YORUMLAR

YORUM YAPILMADI!

İlk yorumu siz yapın bu çalışma hakkında yorum yapın!

E-POSTANIZ GİZLİ KALACAKTIR.
GEREKEN ALANLAR İŞARETLİDİR*

ANA SAYFA

SAYFA BAŞINA DÖN